Müşteri Hattı - Genel Koşullar
» Anasayfa » Şirket Profili » Hizmetlerimiz » Referanslar » Randevu Talebi » İnsan Kaynakları » İletişim

 
Bilisim sektörü 2009'da büyüyecek!

Türkiye’de küresel finansal krizden en az etkilenen sektörlerin basinda gelen bilisim, 2008’de elde ettigi büyümeyi 2009’da da yakalamayi hedefliyor.

Dünyada yasanan krizin sektörü etkilemesinin "kaçinilmaz" oldugu belirtilirken, 2009’da müsteri, is ortaklari ve çalisanlara daha az maliyetli yollarla erisimi saglayan sosyal aglarin yükselen trendler arasinda bulunmasi bekleniyor.

Son yillarin "gözde" meslekleri olan yazilim gelistirme uzmanligi, web tabanli yazilim gelistirme uzmanligi, grafik tasarim, yazilim/donanim tasarim uzmanliginin, bu yil da yerini koruyacagi tahmin ediliyor.

 Yazilim Sanayicileri Dernegi (YASAD) Baskani Gülara Tirpançeker, AA muhabirine yaptigi degerlendirmede, sektörde 2008 yilinin son çeyreginde, dünyada ve Türkiye’de global krizin etkilerinin hissedilmeye basladigini belirtti. Bu etkilerin, 2009 yilinda da devam edecegine dikkati çeken Tirpançeker, "Ancak, bu tür ortamlarda teknolojik çözümlerin sagladigi maliyet tasarrufu ve verimlilik artisinin isletmeler tarafindan göz ardi edilmemesi gerekmektedir. Çünkü, ekonomik kosullarin küresel olarak zorlastigi bugünlerde bilisim teknolojilerinin ekonomi için yarattigi katma deger, reel sektör için daha da büyük önem tasimaktadir" diye konustu.

Tirpançeker, Türkiye’de donanim agirlikli olan bilisim sektörünün yapisinin, önümüzdeki yillarda yazilim ve servis alaninda daha fazla büyüme kaydederek degisecegini tahmin ettiklerini söyledi.

Global krizin bilisim sektörünü etkileyeceginin de bir gerçek oldugunu vurgulayan YASAD Baskani, su görüsleri dile getirdi: "Kriz ortamina ragmen rekabet gücümüzün azalmamasi, inovasyon ve Ar-Ge çalismalarinin artirilmasi gerekmektedir. Serbestlesme ve verilen lisanslardan dolayi, telekom yatirimlari, 2009 yilinda sektörümüz açisindan önemli bir firsat olarak görülmektedir. Bilisim sektörü, 2009 yilinda krize ragmen ülkemizin büyüme oraninin üzerinde büyümeye devam edecektir."

-"ÇEVRE DOSTU BT ÇÖZÜMLERI GEREKLILIK HALINE GELECEK"-

HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, Türkiye’deki bilisim pazarinin 2008’de önemli bir büyüme hizina ulastigina dikkati çekerek, "2009 yilinda büyüme hizi konusunda elbette farkli bir sonuç beklenebilir. Sektörün dagilimina bakildiginda ise katma degerli hizmet ve katma degerli yazilimin agirliginin çok az oldugu görülüyor" dedi.

Türkiye’de bilisim sektöründeki eksikleri, "sektörün çok fazla donanim agirlikli olmasi", "katma degerli hizmet ve yazilim payinin düsük olmasi" seklinde siralayan Urçar, Türkiye’nin, dünyada gelismekte olan ülkeler açisindan bakildiginda, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den olusan BRIC ülkelerinden sonra gelen halkada kendine bir yer edindigini söyledi.

Urçar, "Bu yerin, BRIC düzeyinde olmasa bile, sonra gelen halkada daha iyilestirilmesi ve korunmasi mümkün olabilir. Ancak içinde bulundugumuz kriz dönemiyle birlikte ne tür gelismeler yasanacagini, Türkiye’nin bu ikinci halkadaki yerini koruyup koruyamayacagini yakindan izlemek gerekli" dedi.

Dünyada yasanan krizin, 2009 yilinda teknoloji sektörünü etkilemesinin kaçinilmaz oldugunu vurgulayan Urçar, söyle devam etti: "Teknoloji açisindan sanallastirma, cloud computing (dis kaynak kullanimi, veri merkezi etrafindaki hizmetler ve veri merkezi dönüsüm hizmetleri, isletmelerin ve son kullanicilarin uygulamalari web üzerinden, kendi sistemlerinde herhangi bir kurulum gerekmeden kullanabilmeleri), birlesmis iletisim, sosyal aglar ve sosyal yazilimlar ve çevre dostu Bilisim Teknolojileri (BT) konularinin önemli stratejik teknolojiler olarak gündeme gelecegini düsünüyoruz. Özellikle kriz dönemlerinde sirketlerin teknoloji ihtiyaçlarinin çogu için, dahili BT altyapilarinin maliyetleri ve karmasikligi ile ugrasmak yerine dis kaynagi tercih ederek, cloud computing’e güvenmeye baslayabilecekleri öngörülüyor. Bunun yani sira maliyetlerin düsürülmesi ve yer tasarrufu saglamasi açisindan sanallastirma teknolojileri de 2009 yilinda yasanacak gelismeler arasinda yer alacaktir."

Urçar, potansiyel müsterilere, is ortaklarina ve çalisanlara geleneksel yollardan daha az maliyetli ve daha verimli yollarla erisimi saglayan sosyal aglarin da, krizin yasanmaya devam edecegi 2009’un yükselen trendlerinden olacagina isaret etti.

 E-posta, ses veya kisa mesajlar dahil gerçek zamanli mesajlasma için telefonu ve bilgi islemi birlestiren yenilik olan, birlestirilmis iletisimin de 2009’un dikkat çeken teknolojileri arasinda yer alacagini kaydeden Urçar, "Bununla birlikte daha siki çevre düzenlemeleri ve sinirli fiziksel alanla birlesen enerji fiyatlarindaki artis sonucunda da çevre dostu BT çözümleri yalnizca moda bir fikir olmanin ötesine geçip, mutlak bir gereklilik haline gelecektir" diye konustu.

-"2008’IN, BÜYÜME YÜZDESIYLE KAPANACAGINI ÜMIT EDIYORUZ"-

Index Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erol Bilecik de, 2008’in özellikle Türkiye bilisim sektöründe "çok ilginç bir yil olarak" hafizalarda kalacagini dile getirerek, sektörün bir yilini söyle özetledi: "Türkiye’ye özgü olan süreçte, ilk çeyregin çok hizli baslamasina ragmen, nisan-mart dönemlerinde yasanan AK Parti’nin kapatilma sürecinde, yani ikinci çeyrekte sektörün genel olarak bir miktar güç ve ivme kaybettigini gözlemledik. Üçüncü çeyrege bakildigi zaman ister istemez yaz döneminin getirdigi bir yavaslama da söz konusu olmakla beraber, yine de ikinci çeyrege göre biraz daha rahatlayan, en azindan konjonktürel olarak çok negatiflerin görülmedigi bir dönem yasandi. Ancak son çeyrek dünya genelinde ekim basinda baslayan küresel mali kriz radarinin etkisine girdigimiz bir dönem olarak kapaniyor. Yine de
 toplamda baktigimiz zaman 2008 yilinin bilisim sektöründe tek haneli de olsa bir büyüme yüzdesiyle kapanacagini ümit ediyoruz."

Bilecik, Türkiye için yeni bir kavram olan 3G’nin tüm GSM operatörleri tarafindan servis edilecek olmasiyla 2009’dan itibaren, "farkli bir degisim" yasanacagina emin olduklarini ifade etti.

Erol Bilecik, dis dünya konjonktürünün negatif etkisiyle kapanan 2009’un, bilisim sektörünün genelinde beklenen en az yüzde 15-20 civarindaki toplam büyüme oraninin gerisinde kalacak bir yil, olacak gibi göründügünü söyledi. Mobilite hareketinin, yani insanlarin bilgiye ulasma ihtiyaçlarinin, daha yogun, daha istekli oldugunu ve ürünlerin de buna yönelik yapi içerisine girdiginin izlenecegine dikkati çeken Bilecik, Türkiye’de mobilite kavraminin gittikçe daha kaliteli noktalara oturacagini ve 3G’nin Türkiye’de yol haritasi belli oldugu için bu yapilarin daha saglam yerlesecegini söyledi.

Bilecik, "2009 yili belki de biraz daha dikkat edilmesi gereken bir dönem olmasina ragmen, BT sektörünün bu dönemi daha renkli geçirebilecegini düsünebiliriz" dedi.

-SEKTÖRDE BIRKAÇ YIL IÇINDE IHTIYAÇ DUYULACAK KISILER...-

Yenibiris.com Genel Müdürü Deniz Ceylan Kiliçlioglu, hizla büyüyen bilisim sektörünün, Türkiye için büyük bir istihdam potansiyeli olusturdugunu belirterek, Türkiye’de bu alanda çalisan kisilerin, sektörün istihdam ihtiyacinin yalnizca yüzde 20’ye yakin bir kismini karsiladigini kaydetti.

Türkiye’nin istihdamla ilgili en önemli sorunlarindan birinin, nitelikli is gücünün azligi oldugunu söyleyen Kiliçlioglu, bu nedenle gençlerin kariyer planlamasi yaparken hangi meslekte degil, o meslegin içinde hangi alanda/konuda
 uzmanlasacaklarina karar vermeleri, kendilerini bu yönde yetistirmeleri ve gelistirmelerinin büyük önem tasidigina isaret etti.

Kiliçlioglu, alinacak sertifikalarin da sektör için önem tasidigini vurgulayarak, "Bilisim alanindaki sertifika programlarina katilabilmek için en az lise mezunu olmak gerekiyor. Lise mezunlarinin yetenekleri dogrultusunda sertifika programlarina katilarak uzmanlasmalari ve bu sektörde çalisabilmeleri mümkün oluyor" seklinde konustu.

Bilisimde uluslararasi geçerlilige sahip yazilim uzman ve mühendisligi ile bilgisayar programciliginin, bu alanda giderek popülerlik kazanan meslekler arasinda yer aldigina deginen Kiliçlioglu, söyle devam etti:

"Yenibiris.com olarak, son birkaç yilin gözde mesleklerinin 2008 yilinda da revaçta oldugunu gözlemledik. Bunun 2009 yilinda da sürecegini düsünüyoruz. Yazilim gelistirme uzmanligi, web tabanli yazilim gelistirme uzmanligi, grafik
 tasarim, yazilim/donanim tasarim uzmanligi bunlarin arasinda yer aliyor. Bütün bu mesleklerde yaraticilik, arastirmacilik, kendini sürekli gelistirme, teknolojiyi takip etme ve en az bir yabanci dil, olmazsa olmaz özellikler olacak."

Deniz Ceylan Kiliçlioglu, birkaç yil içinde ihtiyaç duyulacak ve kurumlarca aranacak kisileri, "kullanici arayüz tasarimcisi" (internet sitelerindeki etkilesimi artirarak kullanicilarin daha iyi hizmet almasini saglayan kisi) ve "zengin internet uygulama gelistiricisi" olarak siraladi.

-KULLANICININ FARKLI DAVRANISLARI-

Software AG Türkiye Genel Müdürü Yüce Erim ise 2009’un teknolojik gelisim ve açilimlar açisindan etkisi altinda kalacagi küresel kriz nedeniyle zorlanacagini ifade etti.  Erim, "Bilisimciler olarak, her zaman kriz ve zorluklarin asilmasindaki en etkili aracin Bilisim Teknolojileri oldugunu söyler ve buna yürekten inaniriz. Ancak, ekonomik zorluklar karsisinda ne yazik ki kullanici tepki ve refleksleri bundan farkli davranislar sergiliyor" diye konustu.

Ekonomik açidan 2009 yilina bakildiginda, öngörülebilecek her seyin hatali olabilecegini, tahmin ve varsayimlarin geçersiz olabilecegini unutmamak gerektigine dikkati çeken Erim, sunlari kaydetti:

"2009 senesinde, teknolojilerin biraz daha entegrasyon ve optimizasyona odaklanacagi ve yakinsama adi verdigimiz ’convergence’ degisimine dogru hizli adimlar atilacagini düsünmemek elde degil. Zira bu degisimler tamamen piyasa ve kullanici taleplerinden beslenen yönelimler, dolayisiyla kendi ekonomisi ve atardamarlarini da gerekirse kendisi yaratabilecektir. Kurumsal kullanicilarin, kendi süreçlerini gözden geçirecekleri ve operasyonel anlamda degerli geri kazanimlar elde edebilecekleri BPM (is süreçleri yönetimi) projelerine yönelmeleri beklenmektedir."


Kaynak :Milliyet

Eklenme Tarihi :2/25/2009

 
Devam Eden Projelerimiz...
  • Tokyapbims.com Seo Çalismasi için Hitit Ajans'i Tercih Etti.
  • SesliChattr.com Seo Çalismasi için Hitit Ajans 'i Tercih Etti.
  • Çikolata Sepetim Seo ve Web Tasarimi Devam Etmektedir
  • Akudent.Com Web Tasarimi için Hitit Ajans 'i Tercih etti.
  • Beyzade Restaurant Seo için Hitit Ajans'i tercih etti.
  • Tatilde.org  Seo için Hitit Ajans'i Tercih Etti.
  • Hayaloglu Nakliyat Seo Çalismasi ve Web Tasarimi için HititAjansi Tercih Etti.
  • Magazinname.com Web TasarimiWeb Yazilimi ve Seo için Hitit Ajans'i Tercih Etti
Haberler...
•  Internetten Müzik Indirene Hapis !
•  Bilisim sektörü 2009'da büyüyecek!
•  Ihmal virüsün yarisidir
•  Bilisim projeleri için 10 Türk firmasi seçilecek!
•  Domain Satis Listesi
•  web tasarim ' da Kampanya
•  Videolarinizi sorunsuz izleyin
•  Sirketlere Web Sitesi Zorunlulugu
•  " www " 20 Yasina Basti
•  Telefon Görüsmeleri Artik Msn'den Daha Ucuz
•  Google Kisitlama Getirildi!
•  Ajanlar Facebook'ta
•  Bu krizin sorumlusu mavi gözlü beyazlar
•  Sesli mesajlari e-mail'e dönüstürüyor
•  TTNet 8 Mbit Internet Tarifesini Kullanima Açti
•  Google Twitter.com u satin aliyor
•  Internette dolasmak çalisani ise bagliyor
•  Email Marketing
•  Kartvizit Tasarimi
•  Logo Tasarimi
•  Kurumsal Kimlik Çalismalari
•  Elektronik Ticaret
•  Web Yazilim
•  Hitit Ajans Çalisma Prensibi
•  Google hakkinda suç duyurusu
•  Çift sim kart, 4 dual bant
•  200 bin eve kablosuz internet
•  Google Haber Gazetesi
•  Kizini 27 yil sonra Google'da buldu
•  Sitelerin gizli bilgileri herkese açildi mi?
•  Tanimli Türk hackerlardan Microsoft'a saldiri
•  Hosting Nedir?
•  Domain Nedir? Nasil Çalisir ?
•  Yahoo, GeoCities'i kapatiyor
•  Internet'te 224 milyondan fazla web sitesi var
•  Web korsanlari hakim karsisinda
•  Msn'e yasak geliyor.
•  Facebook'ta demokrasi rüzgari
•  Apple iPhone oyunu için özür diliyor
•  Yahoo, Geocities'i kapatiyor
•  Çocuklarin bayramina uygun teknoloji
•  Hizli internet rekabeti dizüstünde alevlendi
•  Microsoft'un CEO'su Türkiye'de
•  Cep telefonunuz devre disi kalabilir!
•  Dünya teknolojiye 700 milyar dolar harcadi.
•  Grafik Tasarimi
•  Profesyonel Web Tasarimlari
•  istanbulda matbaa
•  Seo Nedir ?
•  Neden SEO Yaptirmaliyim ?
•  Televizyonu unutup internetten izliyoruz
•  Tanimli HP Mini 1000 Vivienne
•  30 Nisan Google Semineri Hakkinda Yorumlar
•  Webtasarim'cilar için Firefox eklentileri
•  Site içi Optimizasyon
•  Rus Interpolü dogruladi
•  Iste internetteki indirim oranlari
•  Bu proje Google'i tahtindan indirir
•  Tellcom ve Superonline güçlerini birlestirdi
•  Mercegi takan video da çekiyor
•  Win7 nasil bir PC istiyor?
•  Google Dökümanlar'da yenilik
•  Domuz gribi nedir, nasil bulasir?
•  Domuz gribi iPhone'da
•  Youtube yasagi 1 yilini doldurdu!
•  web tasarimi ve web yazilimi fiyatlari
•  Toshiba'dan yeni HD kamera
•  MSN'de es aldatmaya bosama!
•  Bilgisayar kasasi tarih oluyor
•  2009 Etkilesim Tasarim Konferansi
•  Microsoft'tan web tabanli isletim sistemi; Gazelle
•  9 Yasinda Bir Yazilimci
•  Petabyte Nedir ?
•  Koysepete.com Iflas Etti
•  Google aramaya eklenen en yeni özellikler...
•  AMD'nin yeni adimi gelecege isik tutuyor.
•  Yeni bir alan adi uzantisi CO.TV yayinda!
•  Dünyanin en hizli elektrikli bisikleti satista
•  Google Adwords Deneme Kuponlari
•  AdWords'ün Avantajlari
•  Adwords Reklamlari Basari Için Ipuçlari
•  Google Adwords Reklamciligi
•  Google'nin kurucusu ölü bulundu
•  Istanbul Çapa Web tasarim | web tasarimi
•  Istanbul Kadiköyde Web tasarim | web tasarimi
•  Istanbul Bakirköy de Web tasarim | web tasarimi
•  Istanbul Besiktas Web Tasarimi | web tasarim
•  Ankara Web tasarim | Çankaya | Kizilay Web tasarim
•  Istanbul Taksim Web Tasarimi | web tasarim
•  istanbul beylikdüzü Web Tasarimi
•  istanbul ümraniye web tasarimi | web tasarim
•  istanbul fenerbahçe Web Tasarimi
•  istanbul fatih web tasarimi | web tasarim
•  Kot Etek
•  istanbul web tasarimi | web tasarim
•  Sivas Web Tasarim | Web tasarimi
•  Adana Web Tasarimi | Web tasarim
•  Adana | Ceyhan Web tasarimi Hizmetleri
•  izmir web tasarimi | web tasarim
•  Plastik KART
•  Damacana Su
•  netload | knight online | gold bar satis
•  Googleye Reklam Vermek
•  Varis Çoraplari | Protez
•  Bursa Web Tasarimi | Web Tasarim
•  Hesap Numaralarimiz
•  Microsoft'tan irkçi hata
•  Google kullanicilari saskina döndü
•  Balikesir Bandirma web tasarim | web tasarimi
•  1 ocak 2010 milli piyango çekiliş sonucları
•  Katalog tasarimi
•  Antalya Web Tasarim Web Tasarimi
Tüm Haberler
E-Mail Kaydı...
Boş Bırakmayınız !E-Mail Hatalı !
 


© 1997 - 2009 Tüm hakları HİTİT AJANS BİLİSİM TEKNOLOJİLERİ TİC. aittir.  En uygun çözünürlük 1024*768'dir.


web tasarım | web tasarımı | kurumsal web site tasarım | Seo | Logo Tasarımı | Kurumsal Kimlik Çalışmaları | Google