Müşteri Hattı - Genel Koşullar
» Anasayfa » Şirket Profili » Hizmetlerimiz » Referanslar » Randevu Talebi » İnsan Kaynakları » İletişim

 
Bilişim sektörü 2009'da büyüyecek!

Türkiye’de küresel finansal krizden en az etkilenen sektörlerin başında gelen bilişim, 2008’de elde ettiği büyümeyi 2009’da da yakalamayı hedefliyor.

Dünyada yaşanan krizin sektörü etkilemesinin "kaçınılmaz" olduğu belirtilirken, 2009’da müşteri, iş ortakları ve çalışanlara daha az maliyetli yollarla erişimi sağlayan sosyal ağların yükselen trendler arasında bulunması bekleniyor.

Son yılların "gözde" meslekleri olan yazılım geliştirme uzmanlığı, web tabanlı yazılım geliştirme uzmanlığı, grafik tasarım, yazılım/donanım tasarım uzmanlığının, bu yıl da yerini koruyacağı tahmin ediliyor.

 Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gülara Tırpançeker, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, sektörde 2008 yılının son çeyreğinde, dünyada ve Türkiye’de global krizin etkilerinin hissedilmeye başladığını belirtti. Bu etkilerin, 2009 yılında da devam edeceğine dikkati çeken Tırpançeker, "Ancak, bu tür ortamlarda teknolojik çözümlerin sağladığı maliyet tasarrufu ve verimlilik artışının işletmeler tarafından göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Çünkü, ekonomik koşulların küresel olarak zorlaştığı bugünlerde bilişim teknolojilerinin ekonomi için yarattığı katma değer, reel sektör için daha da büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

Tırpançeker, Türkiye’de donanım ağırlıklı olan bilişim sektörünün yapısının, önümüzdeki yıllarda yazılım ve servis alanında daha fazla büyüme kaydederek değişeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Global krizin bilişim sektörünü etkileyeceğinin de bir gerçek olduğunu vurgulayan YASAD Başkanı, şu görüşleri dile getirdi: "Kriz ortamına rağmen rekabet gücümüzün azalmaması, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının artırılması gerekmektedir. Serbestleşme ve verilen lisanslardan dolayı, telekom yatırımları, 2009 yılında sektörümüz açısından önemli bir fırsat olarak görülmektedir. Bilişim sektörü, 2009 yılında krize rağmen ülkemizin büyüme oranının üzerinde büyümeye devam edecektir."

-"ÇEVRE DOSTU BT ÇÖZÜMLERİ GEREKLİLİK HALİNE GELECEK"-

HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, Türkiye’deki bilişim pazarının 2008’de önemli bir büyüme hızına ulaştığına dikkati çekerek, "2009 yılında büyüme hızı konusunda elbette farklı bir sonuç beklenebilir. Sektörün dağılımına bakıldığında ise katma değerli hizmet ve katma değerli yazılımın ağırlığının çok az olduğu görülüyor" dedi.

Türkiye’de bilişim sektöründeki eksikleri, "sektörün çok fazla donanım ağırlıklı olması", "katma değerli hizmet ve yazılım payının düşük olması" şeklinde sıralayan Urçar, Türkiye’nin, dünyada gelişmekte olan ülkeler açısından bakıldığında, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan BRIC ülkelerinden sonra gelen halkada kendine bir yer edindiğini söyledi.

Urçar, "Bu yerin, BRIC düzeyinde olmasa bile, sonra gelen halkada daha iyileştirilmesi ve korunması mümkün olabilir. Ancak içinde bulunduğumuz kriz dönemiyle birlikte ne tür gelişmeler yaşanacağını, Türkiye’nin bu ikinci halkadaki yerini koruyup koruyamayacağını yakından izlemek gerekli" dedi.

Dünyada yaşanan krizin, 2009 yılında teknoloji sektörünü etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Urçar, şöyle devam etti: "Teknoloji açısından sanallaştırma, cloud computing (dış kaynak kullanımı, veri merkezi etrafındaki hizmetler ve veri merkezi dönüşüm hizmetleri, işletmelerin ve son kullanıcıların uygulamaları web üzerinden, kendi sistemlerinde herhangi bir kurulum gerekmeden kullanabilmeleri), birleşmiş iletişim, sosyal ağlar ve sosyal yazılımlar ve çevre dostu Bilişim Teknolojileri (BT) konularının önemli stratejik teknolojiler olarak gündeme geleceğini düşünüyoruz. Özellikle kriz dönemlerinde şirketlerin teknoloji ihtiyaçlarının çoğu için, dahili BT altyapılarının maliyetleri ve karmaşıklığı ile uğraşmak yerine dış kaynağı tercih ederek, cloud computing’e güvenmeye başlayabilecekleri öngörülüyor. Bunun yanı sıra maliyetlerin düşürülmesi ve yer tasarrufu sağlaması açısından sanallaştırma teknolojileri de 2009 yılında yaşanacak gelişmeler arasında yer alacaktır."

Urçar, potansiyel müşterilere, iş ortaklarına ve çalışanlara geleneksel yollardan daha az maliyetli ve daha verimli yollarla erişimi sağlayan sosyal ağların da, krizin yaşanmaya devam edeceği 2009’un yükselen trendlerinden olacağına işaret etti.

 E-posta, ses veya kısa mesajlar dahil gerçek zamanlı mesajlaşma için telefonu ve bilgi işlemi birleştiren yenilik olan, birleştirilmiş iletişimin de 2009’un dikkat çeken teknolojileri arasında yer alacağını kaydeden Urçar, "Bununla birlikte daha sıkı çevre düzenlemeleri ve sınırlı fiziksel alanla birleşen enerji fiyatlarındaki artış sonucunda da çevre dostu BT çözümleri yalnızca moda bir fikir olmanın ötesine geçip, mutlak bir gereklilik haline gelecektir" diye konuştu.

-"2008’İN, BÜYÜME YÜZDESİYLE KAPANACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ"-

Index Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erol Bilecik de, 2008’in özellikle Türkiye bilişim sektöründe "çok ilginç bir yıl olarak" hafızalarda kalacağını dile getirerek, sektörün bir yılını şöyle özetledi: "Türkiye’ye özgü olan süreçte, ilk çeyreğin çok hızlı başlamasına rağmen, nisan-mart dönemlerinde yaşanan AK Parti’nin kapatılma sürecinde, yani ikinci çeyrekte sektörün genel olarak bir miktar güç ve ivme kaybettiğini gözlemledik. Üçüncü çeyreğe bakıldığı zaman ister istemez yaz döneminin getirdiği bir yavaşlama da söz konusu olmakla beraber, yine de ikinci çeyreğe göre biraz daha rahatlayan, en azından konjonktürel olarak çok negatiflerin görülmediği bir dönem yaşandı. Ancak son çeyrek dünya genelinde ekim başında başlayan küresel mali kriz radarının etkisine girdiğimiz bir dönem olarak kapanıyor. Yine de
 toplamda baktığımız zaman 2008 yılının bilişim sektöründe tek haneli de olsa bir büyüme yüzdesiyle kapanacağını ümit ediyoruz."

Bilecik, Türkiye için yeni bir kavram olan 3G’nin tüm GSM operatörleri tarafından servis edilecek olmasıyla 2009’dan itibaren, "farklı bir değişim" yaşanacağına emin olduklarını ifade etti.

Erol Bilecik, dış dünya konjonktürünün negatif etkisiyle kapanan 2009’un, bilişim sektörünün genelinde beklenen en az yüzde 15-20 civarındaki toplam büyüme oranının gerisinde kalacak bir yıl, olacak gibi göründüğünü söyledi. Mobilite hareketinin, yani insanların bilgiye ulaşma ihtiyaçlarının, daha yoğun, daha istekli olduğunu ve ürünlerin de buna yönelik yapı içerisine girdiğinin izleneceğine dikkati çeken Bilecik, Türkiye’de mobilite kavramının gittikçe daha kaliteli noktalara oturacağını ve 3G’nin Türkiye’de yol haritası belli olduğu için bu yapıların daha sağlam yerleşeceğini söyledi.

Bilecik, "2009 yılı belki de biraz daha dikkat edilmesi gereken bir dönem olmasına rağmen, BT sektörünün bu dönemi daha renkli geçirebileceğini düşünebiliriz" dedi.

-SEKTÖRDE BİRKAÇ YIL İÇİNDE İHTİYAÇ DUYULACAK KİŞİLER...-

Yenibiris.com Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, hızla büyüyen bilişim sektörünün, Türkiye için büyük bir istihdam potansiyeli oluşturduğunu belirterek, Türkiye’de bu alanda çalışan kişilerin, sektörün istihdam ihtiyacının yalnızca yüzde 20’ye yakın bir kısmını karşıladığını kaydetti.

Türkiye’nin istihdamla ilgili en önemli sorunlarından birinin, nitelikli iş gücünün azlığı olduğunu söyleyen Kılıçlıoğlu, bu nedenle gençlerin kariyer planlaması yaparken hangi meslekte değil, o mesleğin içinde hangi alanda/konuda
 uzmanlaşacaklarına karar vermeleri, kendilerini bu yönde yetiştirmeleri ve geliştirmelerinin büyük önem taşıdığına işaret etti.

Kılıçlıoğlu, alınacak sertifikaların da sektör için önem taşıdığını vurgulayarak, "Bilişim alanındaki sertifika programlarına katılabilmek için en az lise mezunu olmak gerekiyor. Lise mezunlarının yetenekleri doğrultusunda sertifika programlarına katılarak uzmanlaşmaları ve bu sektörde çalışabilmeleri mümkün oluyor" şeklinde konuştu.

Bilişimde uluslararası geçerliliğe sahip yazılım uzman ve mühendisliği ile bilgisayar programcılığının, bu alanda giderek popülerlik kazanan meslekler arasında yer aldığına değinen Kılıçlıoğlu, şöyle devam etti:

"Yenibiris.com olarak, son birkaç yılın gözde mesleklerinin 2008 yılında da revaçta olduğunu gözlemledik. Bunun 2009 yılında da süreceğini düşünüyoruz. Yazılım geliştirme uzmanlığı, web tabanlı yazılım geliştirme uzmanlığı, grafik
 tasarım, yazılım/donanım tasarım uzmanlığı bunların arasında yer alıyor. Bütün bu mesleklerde yaratıcılık, araştırmacılık, kendini sürekli geliştirme, teknolojiyi takip etme ve en az bir yabancı dil, olmazsa olmaz özellikler olacak."

Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, birkaç yıl içinde ihtiyaç duyulacak ve kurumlarca aranacak kişileri, "kullanıcı arayüz tasarımcısı" (internet sitelerindeki etkileşimi artırarak kullanıcıların daha iyi hizmet almasını sağlayan kişi) ve "zengin internet uygulama geliştiricisi" olarak sıraladı.

-KULLANICININ FARKLI DAVRANIŞLARI-

Software AG Türkiye Genel Müdürü Yüce Erim ise 2009’un teknolojik gelişim ve açılımlar açısından etkisi altında kalacağı küresel kriz nedeniyle zorlanacağını ifade etti.  Erim, "Bilişimciler olarak, her zaman kriz ve zorlukların aşılmasındaki en etkili aracın Bilişim Teknolojileri olduğunu söyler ve buna yürekten inanırız. Ancak, ekonomik zorluklar karşısında ne yazık ki kullanıcı tepki ve refleksleri bundan farklı davranışlar sergiliyor" diye konuştu.

Ekonomik açıdan 2009 yılına bakıldığında, öngörülebilecek her şeyin hatalı olabileceğini, tahmin ve varsayımların geçersiz olabileceğini unutmamak gerektiğine dikkati çeken Erim, şunları kaydetti:

"2009 senesinde, teknolojilerin biraz daha entegrasyon ve optimizasyona odaklanacağı ve yakınsama adı verdiğimiz ’convergence’ değişimine doğru hızlı adımlar atılacağını düşünmemek elde değil. Zira bu değişimler tamamen piyasa ve kullanıcı taleplerinden beslenen yönelimler, dolayısıyla kendi ekonomisi ve atardamarlarını da gerekirse kendisi yaratabilecektir. Kurumsal kullanıcıların, kendi süreçlerini gözden geçirecekleri ve operasyonel anlamda değerli geri kazanımlar elde edebilecekleri BPM (iş süreçleri yönetimi) projelerine yönelmeleri beklenmektedir."


Kaynak :Milliyet

Eklenme Tarihi :25.02.2009

 
Devam Eden Projelerimiz...
  • Tokyapbims.com Seo Çalışması için Hitit Ajans'ı Tercih Etti.
  • SesliChattr.com Seo Çalışması için Hitit Ajans 'ı Tercih Etti.
  • Çikolata Sepetim Seo ve Web Tasarımı Devam Etmektedir
  • Akudent.Com Web Tasarımı için Hitit Ajans 'ı Tercih etti.
  • Beyzade Restaurant Seo için Hitit Ajans'ı tercih etti.
  • Tatilde.org  Seo için Hitit Ajans'ı Tercih Etti.
  • Hayaloğlu Nakliyat Seo Çalışması ve Web Tasarımı için HititAjansı Tercih Etti.
  • Magazinname.com Web TasarımıWeb Yazılımı ve Seo için Hitit Ajans'ı Tercih Etti
Haberler...
•  İnternetten Müzik İndirene Hapis !
•  Bilişim sektörü 2009'da büyüyecek!
•  İhmal virüsün yarısıdır
•  Bilişim projeleri için 10 Türk firması seçilecek!
•  Domain Satış Listesi
•  web tasarım ' da Kampanya
•  Videolarınızı sorunsuz izleyin
•  Şirketlere Web Sitesi Zorunluluğu
•  " www " 20 Yaşına Bastı
•  Telefon Görüşmeleri Artık Msn'den Daha Ucuz
•  Google Kısıtlama Getirildi!
•  Ajanlar Facebook'ta
•  Bu krizin sorumlusu mavi gözlü beyazlar
•  Sesli mesajları e-mail'e dönüştürüyor
•  TTNet 8 Mbit İnternet Tarifesini Kullanıma Açtı
•  Google Twitter.com u satın alıyor
•  İnternette dolaşmak çalışanı işe bağlıyor
•  Email Marketing
•  Kartvizit Tasarımı
•  Logo Tasarımı
•  Kurumsal Kimlik Çalışmaları
•  Elektronik Ticaret
•  Web Yazılım
•  Hitit Ajans Çalışma Prensibi
•  Google hakkında suç duyurusu
•  Çift sim kart, 4 dual bant
•  200 bin eve kablosuz internet
•  Google Haber Gazetesi
•  Kızını 27 yıl sonra Google'da buldu
•  Sitelerin gizli bilgileri herkese açıldı mı?
•  Tanımlı Türk hackerlardan Microsoft'a saldırı
•  Hosting Nedir?
•  Domain Nedir? Nasıl Çalışır ?
•  Yahoo, GeoCities'i kapatıyor
•  İnternet'te 224 milyondan fazla web sitesi var
•  Web korsanları hakim karşısında
•  Msn'e yasak geliyor.
•  Facebook'ta demokrasi rüzgarı
•  Apple iPhone oyunu için özür diliyor
•  Yahoo, Geocities'i kapatıyor
•  Çocukların bayramına uygun teknoloji
•  Hızlı internet rekabeti dizüstünde alevlendi
•  Microsoft'un CEO'su Türkiye'de
•  Cep telefonunuz devre dışı kalabilir!
•  Dünya teknolojiye 700 milyar dolar harcadı.
•  Grafik Tasarımı
•  Profesyonel Web Tasarımları
•  istanbulda matbaa
•  Seo Nedir ?
•  Neden SEO Yaptırmalıyım ?
•  Televizyonu unutup internetten izliyoruz
•  Tanımlı HP Mini 1000 Vivienne
•  30 Nisan Google Semineri Hakkında Yorumlar
•  Webtasarım'cılar için Firefox eklentileri
•  Site içi Optimizasyon
•  Rus İnterpolü doğruladı
•  İşte internetteki indirim oranları
•  Bu proje Google'ı tahtından indirir
•  Tellcom ve Superonline güçlerini birleştirdi
•  Merceği takan video da çekiyor
•  Win7 nasıl bir PC istiyor?
•  Google Dökümanlar'da yenilik
•  Domuz gribi nedir, nasıl bulaşır?
•  Domuz gribi iPhone'da
•  Youtube yasağı 1 yılını doldurdu!
•  web tasarımı ve web yazılımı fiyatları
•  Toshiba'dan yeni HD kamera
•  MSN'de eş aldatmaya boşama!
•  Bilgisayar kasası tarih oluyor
•  2009 Etkileşim Tasarım Konferansı
•  Microsoft'tan web tabanlı işletim sistemi; Gazelle
•  9 Yaşında Bir Yazılımcı
•  Petabyte Nedir ?
•  Koysepete.com İflas Etti
•  Google aramaya eklenen en yeni özellikler...
•  AMD'nin yeni adımı geleceğe ışık tutuyor.
•  Yeni bir alan adı uzantısı CO.TV yayında!
•  Dünyanın en hızlı elektrikli bisikleti satışta
•  Google Adwords Deneme Kuponları
•  AdWords'ün Avantajları
•  Adwords Reklamları Başarı İçin İpuçları
•  Google Adwords Reklamcılığı
•  Google'nin kurucusu ölü bulundu
•  İstanbul Çapa Web tasarım | web tasarımı
•  İstanbul Kadıköyde Web tasarım | web tasarımı
•  İstanbul Bakırköy de Web tasarım | web tasarımı
•  İstanbul Beşiktaş Web Tasarımı | web tasarım
•  Ankara Web tasarım | Çankaya | Kızılay Web tasarım
•  İstanbul Taksim Web Tasarımı | web tasarım
•  istanbul beylikdüzü Web Tasarımı
•  istanbul ümraniye web tasarımı | web tasarım
•  istanbul fenerbahçe Web Tasarımı
•  istanbul fatih web tasarımı | web tasarım
•  Kot Etek
•  istanbul web tasarımı | web tasarım
•  Sivas Web Tasarım | Web tasarımı
•  Adana Web Tasarımı | Web tasarım
•  Adana | Ceyhan Web tasarımı Hizmetleri
•  izmir web tasarımı | web tasarım
•  Plastik KART
•  Damacana Su
•  netload | knight online | gold bar satış
•  Googleye Reklam Vermek
•  Varis Çorapları | Protez
•  Bursa Web Tasarımı | Web Tasarım
•  Hesap Numaralarımız
•  Microsoft'tan ırkçı hata
•  Google kullanıcıları şaşkına döndü
•  Balıkesir Bandırma web tasarım | web tasarımı
•  1 ocak 2010 milli piyango çekili? sonuclary
•  Katalog tasarımı
•  Antalya Web Tasarım Web Tasarımı
•  Mobilya Takımları
Tüm Haberler
E-Mail Kaydı...
Boş Bırakmayınız !E-Mail Hatalı !
 


© 1997 - 2009 Tüm hakları HİTİT AJANS BİLİSİM TEKNOLOJİLERİ TİC. aittir.  En uygun çözünürlük 1024*768'dir.


Mobilya | web tasar�m | web tasar�m� | kurumsal web site tasar�m | Seo | Logo Tasar�m� | Kurumsal Kimlik �al��malar� | ERSAN